• Wspomnienia Koników Polnych...

    • 12.10.2021
     • WYCIECZKA DO PRZYBRODY

      WYCIECZKA DO PRZYBRODY

              W ramach autorskiego programu,,Mali ekolodzy", Koniki Polne wybrały się do pobliskiej Przybrody do Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego współpracującego z  Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, by realizować jedno z zadań  związanych z obchodzonym niedawno Dniem Jabłka. Mogliśmy od strony praktycznej zapoznać się z pracą sadownika, poznać różne gatunki jabłek, samodzielnie doświadczyć zrywania tych owoców do specjalnego kosza, by potem móc ich skosztować. Poznaliśmy sposoby przechowywania jabłek, by przez całą zimę, aż do wiosny  mogły gościć na naszych stołach. Dowiedzieliśmy się, że oprócz produkcji sadowniczej gospodarstwo ma charakter wielokierunkowy i obejmuje też produkcję  zwierzecą ( nastawioną na hodowlę bydła mlecznego) i rolniczą (uprawa zbóż i wytwarzanie pasz dla własnych krów). Na terenie gospodarstwa znajduje się też innowacyjna biogazownia, stanowiąca odnawialne źródło energii, tak ważne w kwestii ochrony środowiska.

      Nie od dziś wiadomo, że przedszkolaki uwielbiają zwierzaki. A tam gdzie zwierzęta, tam sama radość.Tym razem, to były małe cielaczki. Nawet te nowonarodzone, mające kilka dni, dobrze sobie radziły i zdobyły naszą sympatię. Dziękujemy tatusiowi Szymona - naszego podopiecznego,  za ciekawe prowadzenie wycieczki i wyczerpujące odpowiedzi na nurtujace nas pytania. A było ich sporo.... Deszczowa pogoda popsuła nam trochę ,,szyki'' i musieliśmy skrócić czas wycieczki,  ale nie popsuła nam  humorów... Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

                

          

    • 11.10.2021
     • LUBIMY PLANSZÓWKI...

      LUBIMY PLANSZÓWKI...

      Dzień Gier Planszowych to coroczne święto miłośników planszówek, obchodzone 10 października.             W naszej grupie też mamy miłośników planszówek. W poniedziałek, prawie każdy przedszkolak przyniósł do przedszkola swoją ulubioną grę. Po prezentacji planszówek, przystąpiliśmy do fantastycznej zabawy. Radości było co niemiara. Planszówki integrują, uczą zdrowej rywalizacji, są dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu, okazją do poznania siebie i dzieci, uczą jak poradzić sobie z przegraną - a to jest bardzo trudne w przypadku dzieci. Gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy z grami planszowymi!

           

    • 30.09.2021
     • ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ CHŁOPCA...

      ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ CHŁOPCA...

      Z okazji Dnia Chłopca dziewczynki z naszej grupy przygotowywały  słodki poczęstunek - kruche babeczki ze śmietaną i malinami. W tym czasie chłopcy  zmagali się z wyzwaniem - układaniem alfabetycznego i liczbowego pociągu oraz ułożeniem puzzli - zadanie wykonali na medal. Otrzymali dyplomy Superchłopaka oraz serduszka z życzeniami.

    • 29.09.2021
     • Z WIZYTĄ W SZKOLE...

      Z WIZYTĄ W SZKOLE...

      Z okazji Dnia Głośnego Czytania Koniki Polne wybrały się  do biblioteki szkolnej w Cerekwicy. Dzień Głośnego Czytania - to święto, którego beneficjentami są dzieci. W związku z tym faktem, p.Anita czytała dzieciom jedną z przygód Fenka zatytułowaną ,,Skarby jesieni", nawiązujacą do pory roku, którą niedawno powitaliśmy. Bardzo dziękujemy  za zaproszenie do biblioteki. 

    • 28.09.2021
     • CO WIEMY O JABŁKU?

      CO WIEMY O JABŁKU?

      Dzień Jabłka zainspirował nas do popracowania metodą projektu. Dzieci odpowiadały na pytania: Co by było gdyby nie było owoców? Do czego potrzebne są ludziom i zwierzętom jabłka? Układały historyjkę: Od nasionka do jabłka, a także  za pomocą zmysłów - dotyku, wzroku i samku  rozpoznawały jabłka, badały co jest w środku jabłka, podawały przykłady - co można zrobić z jabłek oraz degustowały przetwory z tych owoców. Następnie wybraliśmy się do Cerekwicy do sklepu Czerwone Jabłuszko, aby zobaczyć różne gatunki jabłek i dowiedzieć się, jakie są walory zdrowotne tych owoców. Kolejnym etapem naszego projektu będzie wycieczka do sadu w Przybrodzie  (12 października), wtedy będziemy poszerzać  naszą wiedzę na temat jabłek poprzez  obserwacje jak rosną jabłka, jak są przetwarzane i przechowywane.

       

    • 27.09.2021
     • ZIELONA SALA...

      ZIELONA SALA...

      Koniki Polne  przystąpiły do  ogólnopolskiego projektu Ekokulturalne Przedszkole  pod patronatem miesięcznika Blizej Przedszkola. Wykonaliśmy pierwsze zadanie - urządziliśmy w sali zielony kącik przyozdabiając naszą salę roślinami doniczkowymi. Poznaliśmy nazwy gatunkowe tych roślin, pochodzenie oraz sposób podlewania.  Będziemy o nie dbać, by pięknie rosły i zdobiły naszą salę.

       

       

    • 24.09.2021
     • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA...

      ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA...

      24 września obchodziliśmy w przedszkolu Święto Pieczonego  Ziemniaka. Wszystkie dzieci wyruszyły dziarskim krokiem na pobliskie pole, aby własnoręcznie pozbierać ziemniaki. Przedszkolaki bardzo szybko zapełniły przyczepkę podstawioną przez gospodarzy. W przedszkolu czekała na dzieci uczta - ugotowany ziemniaczek z masełkiem. Apetyt w tym dniu dopisał wszystkim:)

    • 23.09.2021
     • WITAMY PANIĄ JESIEŃ

      WITAMY PANIĄ JESIEŃ

      W czwartek powitaliśmy Jesień. Uczestniczyliśmy w inscenizacji, w której Wiatr i jego pomocnicy wręczyli Pani Jesień atrybuty - koronę z barwnych roślin i dyniowe berło. Wesoło bawiliśmy sie przy muzyce, ciesząc się z nastania nowej pory roku. Z niecierpliwością wypatrywać będziemy  Złotej Polskiej Jesieni. 

    • 21.09.2021
     • NIEZAPOMNIANE CHWILE NA RANCZU KACPERKOWO

      NIEZAPOMNIANE CHWILE NA RANCZU KACPERKOWO

      Ależ to była przygoda... Ranczo Kacperkowo w Wychowańcu  i zwierzęta tam mieszkające skradły nam serca. Mogliśmy przebywać wśród podopiecznych p. Moniki i p. Przemka - owiec, kóz, gęsi, strusi, kucyków, królików, papużek, osiołka, cielaczka, a nawej jelonka. Chętni mogli dosiąś kucyka i w siodle przemierzyć rundkę wokół zagrody. Przytulasów i uścisków nie było końca. Hitem okazała się przejażdżka specjalnym ciągnikiem, a na zakończenie - zabawy na dmuchańcach. Wycieczka okazała się strzałem w dziesiatkę. Pobyt w Kacperkowie okazał się niesamowitym przeżyciem! Dostarczył uczestnikom mnóstwo radości i wyjątkowych wrażeń.

    • 20.09.2021
     • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

      DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

      Co roku 20 września obchodzony jest Dzień Przedszkolaka. Tego dnia w naszym przedszkolu było bardzo kolorowo, wesoło i radośnie. Dzieci brały udział w konkursach i zabawach. Pod koniec wspólnych zabaw, dzieci otrzymały  odznaki super przedszkolaka.

    • 10.09.2021
     • ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

      ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

      Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Z tej okazji zaprosiliśmy do przedszkola p. Kasię - pedagoga szkolnego, która była  ratownikiem medycznym i  wprowadziła nas w tajniki pierwszej pomocy. Okazało się, że wszyscy znamy numer alarmowy 112. Dowiedzieliśmy się, jak należy postępować w sytuacji, kiedy osoba dozna urazu, jak szybko wezwać pomoc oraz jak opatrzyć poszkodowanego. Uczyliśmy się jak założyć opatrunek, udzielając pomocy naszemu pluszakowi. Przeszliśmy etapy testu na małego ratownika mając ,,szeroko otwarte oczy i uszy" i w nagrodę otrzymaliśmy plakietki z numerem alarmowym i sposobem postępowania w sytuacji wypadku.  Dziękujemy p. Kasi za cenną lekcję pierwszej pomocy. 

    • 01.09.2021
     • WYBIERAMY NAZWĘ GRUPY

      WYBIERAMY NAZWĘ GRUPY

      Witamy w nowym roku przedszkolnym jako najstarsza grupa... już sześciolatków. Pierwszego dnia pobytu w przedszkolu przeprowadziliśmy wybory nazwy grupy. Podczas głosowania, każdy przedszkolak podał swoją propozycję nazwy. Pojawiły się: śiwetliki, ważki, koniki polne, modliszki oraz jelonek  rogacz. Zliczyliśmy głosy i okazało się, że zwyciężyły koniki polne. Zatem od dziś nasza grupa nosi nazwę KONIKI POLNE.smiley