• Przedszkolakiem być to poważna sprawa!

     • Jak co roku we wrześniu do naszego przedszkola dołączyły nowe koleżanki i koledzy, i to właśnie oni byli głównymi bohaterami wydarzenia, które miało miejsce 17 listopada w Mrowinie. Tego dnia w trzech młodszych grupach, a więc u PSZCZÓŁEK, BIEDRONEK i MOTYLI odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Oczywiście ze względu na pandemię miało ono nieco skromniejszy niż zwykle charakter, między innymi musieliśmy ograniczyć liczbę gości, którzy przybyli na uroczystość, a samą uroczystość podzielić na trzy tury, ale i tak było pięknie! Dzieciaki, jak na prawdziwych przedszkolaków przystało, spisały się na medal. Śpiewały, recytowały i złożyły uroczyste ślubowanie. Wreszcie, aby zadośćuczynić tradycji, Pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania za pomocą wielkiego czerwonego ołówka. Nie obyło się również bez okolicznościowych upominków i podziękowań, które należą się wszystkim: samym przedszkolakom, kadrze przedszkola oraz rodzicom, którzy bardzo mocno nas wspierają i pomagają.

      P.S. Na koniec jeszcze słówko od nas PEŁNOPRAWNYCH PRZEDSZKOLAKÓW. W tajemnicy zdradzimy, że swoją postawą pomogliśmy opanować lekki stres, który towarzyszył naszym wspaniałym Wychowawczyniom, bo tak to już z tymi naszymi Paniami jest, że czasem niepotrzebnie się denerwują, prawie jak dzieci! Może dlatego tak świetnie się z nami rozumieją?

     • i... CIESZMY SIĘ WOLNOŚCIĄ dziś!

     • W naszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym celebrowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości na różne sposoby. Tak przedszkole, jak i szkoła zostały na tę okoliczność pięknie udekorowane. W przygotowanie wystroju okien, gazetek, wystaw aktywnie włączyły się dzieci. Był koncert pieśni patriotycznych (to w Mrowinie) i kreatywna patriotyczna lekcja (to z kolei na Przybrodzkiej), którą pięknie otworzyła Franciszka wierszem Wisławy Szymborskiej. Śpiewaliśmy, graliśmy, kolorowaliśmy. 3a zdążyła nawet upiec rogale marcińskie, które są nieodłącznym atrybutem świętowania w Wielkopolsce. W przeddzień rocznicy, o 11.11. wszyscy wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Cieszymy się, że za pomocą Internetu w obchodach brali udział także uczniowie, którzy przebywali akurat na kwarantannie. W takim czasie pojęcie WOLNOŚCI nabiera nowego wymiaru, a więc cieszmy się naszą wolnością RADOŚNIE i KOLOROWO!

     • Pamiętajmy o historii!

     • "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Józef Piłsudski
      Staramy się pamiętać. Zarówno na co dzień, między innymi kiedy pielęgnujemy mogiły bohaterów poległych w walce o wolność, jak i od święta, biorąc udział w różnych wydarzeniach rocznicowych: 11 listopada w odzyskania niepodległości, 27 grudnia na pamiątkę wybuchu Powstania Wielkopolskiego czy w sierpniowych obchodach poświęconych Bitwie Warszawskiej.

      W taki dzień jak 11 listopada czujemy się mocniej związani z Ojczyzną i ważnymi wydarzeniami, które miały miejsce w historii naszego kraju. Zewnętrznym wyrazem tej wspólnoty jest chociażby uczestnictwo w różnych wydarzeniach patriotycznych. W Cerekwicy koncentrują się one wokół Starego Cmentarza, gdzie pochowani są uczestnicy Powstania Wielkopolskiego oraz żołnierz Armii gen. Hallera. Tradycyjnie, jak w ubiegłych latach, w uroczystościach rocznicowych wzięli udział uczniowie (i absolwenci) naszej Szkoły, ich rodziny oraz pracownicy. Cieszymy się tą wspólną pamięcią o historii, a szczególne podziękowania kierujemy do członków MDP OSP Mrowino i OSP Przybroda oraz harcerek Alicji z  6PDH Dziupla i Zosi z 6PDHS DYSK, którzy swoją postawą pięknie uświetnili zarówno patriotyczną Mszę św., jak i ceremonię na Starym Cmentarzu.

     • Do hymnu!

     • Nieważne przedszkolak czy uczeń. Nieważne w jakich okolicznościach: na wspólnym apelu, w klasie, na zdalnych zajęciach. 10 listopada o 11.11. w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wszyscy i wszędzie śpiewamy hymn, bo przecież Polska jest jedna. Pamiętajmy o tym każdego dnia, nie tylko od święta. 

     • "Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat."

     • Czy uczniowie też lubią bajki? Ależ oczywiście! Zresztą nie tylko uczniowie, również nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Nic dziwnego, że 5 listopada na Przybrodzkiej my także obchodziliśmy urodziny mistrza bajek, Walta Disneya. Niektórzy zaczęli świętować nawet wcześniej, już w czwartek zasiadając w bibliotece przy stole pełnym bajkowych puzzli. W piątek z kolei były konkursy i zabawy, prezentacja strojów na czerwonym dywanie i słodki koszyczek Pani Anity, który sprawiał cuda i przekonywał do wizyty w skarbnicy książek nawet najbardziej opornych czytelników. Ogromną popularnością cieszyła się gazetka ścienna z bajkami retro, pamiętającymi jeszcze czasy naszych dziadków i rodziców, która na tę okoliczność pojawiła się obok świetlicy. Wielu uczniów stwierdziło zgodnie, że szybciej napisałoby trudną kartkówkę z matematyki, niż odgadło takie tytuły, jak Miś Colargol, Maurycy i Hawranek czy Gapiszon. Całości dopełniała muzyka z animacji Disneya, specjalna audycja Radia Planeta oraz tańce. To był naprawdę wspaniały bajkowy dzień!

     • "Chcecie bajki? Oto bajka..."

     • Dziś  W PRZEDSZKOLU W MROWINIE można było się poczuć jak w prawdziwej BAJKOWEJ KRAINIE! W roli głównej wystąpiły księżniczki, królowie, dobre wróżki, elfy, przecudne zwierzaki oraz... wiedźmy. Nie zabrakło też służb mundurowych (rycerze, suerbohaterowie i szeryf rodem z Dzikiego Zachodu!), które skutecznie zadbały o spokój w czasie naszego bajkowego ambarasu. Opowiadaliśmy o swoich ulubionych postaciach z bajek, rozwiązywaliśmy zagadki, odgrywaliśmy różne scenki, a na koniec zagościa muzyka, taka bajkowa oczywiście, jak na 5 listopada, czyli rocznicę urodzin Walta Disneya, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przystało. 

     • ALBIKI na dobrym kursie. POMÓŻMY IM osiągnąć cel!

     • Z przyjemnością informujemy, że nasze Świetlicowe Koło Naukowe "Albiki" już w pierwszym etapie najnowszej edycji projektu "Być jak Ignacy" razem z 19 innymi kołami naukowymi zostało wytypowane do NAGRODY PUBLICZNOSCI. Teraz młodzi naukowcy potrzebują naszej pomocy.

      Wystarczy kliknąć w zdjęcie, które znajdziecie tutaj: ALBIKI, a potem je polubić. Głosowanie trwa do 12 listopada.

      Z góry dziękujemy za każdy głos!

     • Świetny występ naszej reprezentacji na zawodach tenisa stołowego

     • Najpierw pięknie zagrali w Drużynowych Mistrzostwach Gminy Rokietnica w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych, które odbyły się 21 października na sali gimnastycznej naszej szkoły, pokonując kolegów i koleżanki z Rokietnicy i Napachania. W ten sposób awansowali do Mistrzostw Powiatu Poznańskiego, a następnie potwierdzili mistrzowską formę podczas powiatowych turniejów rozgrywanych 26 i 28 października w Pecnej. 

      W Pecnej jako pierwszy do akcji przystąpił duet Jacek Gawroński i Mateusz Zimowski. W młodszej kategorii (rocznik 2009  i młodsi) chłopcy wywalczyli drugie miejsce i tym samym awansowali do Mistrzostw Rejonu. Dwa dni później do gry wkroczyli starsi zawodnicy i oni również w komplecie zameldują się w zawodach rejonowych. Zarówno Paweł Gawroński i Krzysztof Szczepaniak, którzy wygrywając wszystkie swoje mecze, wywalczyli złoty medal w swojej kategorii, jak i dziewczyny Olga Gościniak i Julia Zabrocka, które uplasowały się na drugim miejscu, zasługują na ogromne brawa. Gratulujemy również Panu Jackowi Olejniczakowi oraz całemu Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu "Słowian" Mrowino i już trzymamy kciuki za kolejne zawody!

     • Dyniowy zawrót głowy w Przedszkolu w Mrowinie

     • Dynia jaka jest każdy widzi. Czy aby na pewno? Spójrzcie jak kreartywnie podeszli do dyni nasi przedszkolacy. Wycinali, malowali, ozdabiali i bawili się przy tym wyśmienicie, w dodatku na pomarańczowo!

     • Kolory jesieni

     • "Lecą liście z drzewa różnokolorowe, te są żółto – złote, a tamte – brązowe" pisała niegdyś Zofia Dąbrowska, a dziś nasze przedszkolaki wybrały się na jesienny spacer, podczas którego uskuteczniały zabawę w liściach. Ależ to była kolorowa frajda! Polecamy wszystkim, niezależnie od wieku.

       

     • Uczniem być to poważna sprawa!

     • 14 października to data niezwykle ważna dla każdej polskiej szkoły, ponieważ wtedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nic dziwnego, że właśnie w takim wyjątkowym dniu mamy tradycję oficjalnego przyjmowania pierwszoklasistów w poczet uczniów. Nie inaczej było w tym roku. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie w obecności rodziców i nauczycieli pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie Pan Dyrektor dokonał pasowania za pomocą specjalnego, ozdobnego ołówka, a pani Dyrektor wręczyła okolicznościowe dyplomy i upominki. Po pasowaniu pierwszaki musiały wkupić się do społeczności szkolnej i zaprezentować przygotowaną piosenkę. Ponieważ wywiązały się z zadania śpiewająco, to po uroczystości wraz z wychowawcami i rodzicami udały się do swoich sal na poczęstunek. Wszystkim piędziesięciu czterem nowym uczniom oraz ich wychowawczyniom: Pani Ewie, Pani Katarzynie oraz Pani Marioli życzymy samych wspaniałych chwil na Przybrodzkiej 1!

     • Z cyklu: Wycieczki klasowe 7a W ŁYSYM MŁYNIE

     • Ośrodek Edukacji Leśnej "Łysy Młyn" w Biedrusku to stary zrekonstruowany drewniany młyn wodny, który pochodzi z XV wieku. Odtowrzony tradycyjną metodą, bez użycia gwoździ, z zewnątrz przypomina skansen, tymczasem w środku kryje różne niespodzianki, m.in. nowoczesny sprzęt do przeprowadzania zajęć. Warto podkreślić, że jest to również bardzo malownicze miejsce, które skłania do spacerów. Tam właśnie 29 września na zajęcia edukacyjne poświęcone "Roli wody w przyrodzie" wybrała się klasa 7a.

     • O jesiennej przyrodzie w Przybrodzie...

     • Pamiętacie wiersz Marii Konopnickiej: "Jesienią, jesienią sady się rumienią. Czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią"? W ostatni wtorek, 12 października, nasze przedszkolaki miały okazję sprawdzić jego aktualność. Wybrały się do gościnnej Przybrody, a tam odwiedziły sad pełen pięknych czerwonych owoców. Ponadto Pracownicy  Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego zdradzili małym przyrodnikom tajniki hodowli zwierząt gospodarskich oraz przechowywania zboża. Dziękujemy za miłe przyjęcie i już zastanawiamy pod jakim pretekstem znów Przybrodę odwiedzić. Może zimą z wierszem Hanny Zdzitowieckiej "Biały sad?"

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     • W tym szczególnym dniu dziękujęmy wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Oświaty za ogromne poświęcenie i ciężką pracę. Wasze zaangażowanie, które otwiera drzwi kolejnym pokoleniom w przyszłość czyni ich życie lepszym dając siłę do walki i narzędzia do pokonania codziennych trudności.

      Wam drodzy Uczniowie i Rodzice z okazji wspólnego świeta życzymy wiary w sens naszej pracy i cierpliwości w oczekiwaniu jej efektów.

     • Tadaam! W planszówki gram!

     • Z okazji Dnia Gier Planszowych, który przypada 10 października, nasze przedszkolaki urządziły prawdziwe planszówkogranie! Szachy, chińczyk, twister, doubble: czegóż tam nie było! Mimo rywalizacji, która wpisana jest w logikę większości gier rozgrywki odbywały się w radosnej i przyjaznej atmosferze fair play. Wniosek? Zawsze jest pora na planszówki. Sięgajmy po nie nie tylko od święta!

    • Radio "Szkolna Planeta"
     • Radio "Szkolna Planeta"

     • Serdecznie zapraszamy do słuchania naszych kolejnych audycji w zakładce -> Szkoła -> Radio "SZKOLNA PLANETA" lub przez ikonę pod kalendarzem.

      Dziś mamy dla Państwa dwie propozycje - zapraszamy!!!

      Kontakt do redakcji: radio@zsp-cerekwica.pl

     • Z cyklu: Klasowe integracje 2021/2022 4a

     • 8 października klasa 4a spotkała się z wychowawczynią oraz swoimi rodzicami przy ognisku w Mrowinie. Pogoda dopisała, chociaż w powietrzu czuć było już jesienny chłód. Na to jednak znalazła się się rada: gorące pieczone kiełbaski i ziemniaczki, herbata oraz pyszne ciasto. Gwarne i radosne spotkanie przeciągnęło się do późna.

     • Z wizytą w bibliotece...

     • 'Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik! Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad!'  mawiała Ania z Zielonego Wzgórza i trudno się z nią nie zgodzić, zwłaszcza, odkąd w 2008 roku to właśnie październik został ustanowiony Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Na tę okoliczność Pani Anita zaproponowała nam różne okołoksiążkowe projekty (Jesienne drzewo czytelnicze, konkurs na szkolny Ex libris), a tymczasem przypominamy, co się działo w naszej bibliotece do tej pory, a więc: wizyty przedszkolaków i pierwszaków, Dzień Kropki, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz doroczny konkurs znajomości zagadkowych książek Martina Widmarka

     • Muzykanci z Przybrodzkiej 1 w akcji!

     • Zobaczcie jak śpiewem, tańcem i muzyką świętowaliśmy tegoroczny Międzynarodowy Dzień Muzyki. Na początek jeździliśmy "muzycznym pociągiem", potem wzięliśmy udział w turnieju "Jaka to melodia?" i w zabawie karaoke. Wielu z nas przyniosło z domu własne instrumenty. Było radośnie i bardzo... donośnie!