• "Skracamy dystans do Konstytucji"

     • Zbliża się kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zapraszamy całą społeczność szkolną do wspólnego świętowania pod hasłem "Skracamy dystans do Konstytucji". Nasze motto można rozumieć na wiele sposobów. Z jednej strony chcieliśmy "oswoić" słowo DYSTANS, które z racji pandemii nabrało negatywnych skojarzeń. Stąd pomysł z pokonaniem 230 km na okoliczność 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji, oczywiście jak na pandemię przystało z zachowaniem dystansu, czyli złożonego z indywidualnych albo rodzinnych spacerów, biegów lub wypraw rowerowych.

      Zamierzamy również  "oswoić" samą Konstytucję, dokument, o którym jako Polacy niewiele wiemy. Zwykliśmy powtarzać, że to była bardzo ważna ustawa, pierwsza tej rangi w Europie, druga na świecie i dlatego trzeba ją upamiętniać. 230 rocznica to dobra okazja, żeby przypomnieć sobie inne zalety ustawy z maja 1791 roku. Dlatego rozmawiamy o niej przy różnych okazjach, zwłaszcza na lekcjach historii, godzinach z wychowawcą. Zachęcamy uczniów do sięgnięcia po książki z Konstytucją w roli głównej. 

      Skoro już skracamy przysłowiowy dystans to zapraszamy do aktywnego, radosnego świętowania, bo akt z 1791 roku, mimo, że, z racji ówczesnej sytuacji politycznej, nie spełnił wszystkich pokładanych w nim nadziei, po prostu na to zasługuje.

      Wywieście flagę, wybierzcie się na spacer/rower z myślą o Konstytucji, przygotujcie kokardę narodową albo jakiś element stroju z wykorzystaniem barw narodowych, wzorem naszych przodków, którzy w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji spacerowali po Warszawie w białych strojach z czerwoną szarfą (tym samym po raz pierwszy biel i czerwień uznano za oficjalne). Wreszcie jeśli pogoda będzie sprzyjająca, czyli bez deszczu, to 3 maja możecie zajrzeć na plac przed Szkołą i dopisać kredą (będzie dostępna na miejscu) swoje słowo do naszych konstytucyjnych scrabbli. Zapraszamy!

       

      Zdjęcie ozdoby narodowej: dzięki uprzejmości Marty - Pani Sowy

     • Tajemnice przyrody, czyli naukowy spacer z okazji Dnia Ziemi

     • Zakończył się Zagadkowy Spacer Przyrodniczy zorganizowany na okoliczność święta naszej planety. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naukowej zabawie zaproponowanej przez Panie: Agatę Kowalczuk i Ewelinę Rybnicką.

      W projekcie można było uczestniczyć na dwa sposoby i rzeczywiście znaleźli się zwolennicy obu opcji. Jedni wybierali wariant tytułowego spaceru, pokonując specjalną trasę opatrzoną zagadkami przyrodniczymi (nieprzypadkowo dostępna była już od 22 kwietnia, czyli Dnia Ziemi), rozwiązywali zadania i wysyłali je na maile szkolne organizatorek. Inni uczestnicy, oprócz spaceru, w wyznaczonym terminie zawitali również do szkoły, w której czekały różne niespodzianki (np. możliwość wyizolowania swojego...DNA!) oraz przepyszny poczęstunek. Mamy nadzieję, że pomysł aktywnego zdobywania wiedzy spodobał się wszystkim.

      Tymczasem trzymamy kciuki za koniec pandemii. Skoro przetarliśmy szlaki, to może wiosną przyszłego roku uda się nam zorganizować prawdziwy Piknik Naukowy! 

     • Światowy Dzień Książki

     • 23 kwietnia to dzień urodzin wielu wybitnych pisarzy jak choćby Williama Szekspira. Z tego powodu datę tę wybrano na obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

      Jan Brzechwa "Na straganie" - czytają nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Cerekwicy

      Przy okazji tego święta nauczyciele z naszej szkoły przygotowali niespodziankę w postaci wspólnego przeczytania wiersza jednego z najsłynniejszych polskich poetów dla dzieci. (link powyżej) Posłuchajcie uważnie i spróbujcie odgadnąć, którzy nauczyciele wcielili się w role straganowych warzyw. Może nawet uda się Wam połączyć daną rolę z konkretnym nauczycielem? Wysyłajcie swoje odpowiedzi na: iwona.wisniewska@zsp-cerekwica.pl oczywiście przewidujemy nagrody dla osób, które zidentyfikują największą liczbę nauczycieli.    Miłego słuchania :-) 

     • Światowy Dzień Ziemi

     • 22 kwietnia 2021 - Światowy Dzień Ziemi. Jak co roku przyświeca mu hasło przewodnie. Tym razem będzie to: Przywróć naszą Ziemię!!! Z tej okazji chcemy Was serdecznie zaprosić na Zagadkowy Spacer Przyrodniczy.

      Na trasie zostało umieszczonych pięć zadań, oznaczonych żółtymi cyframi. Już od czwartku możecie przystąpić do działania i spróbować rozwiązać zadania. W sobotę w godzinach od 10:00-13:00 na boisku szkolnym będzie czekała na Was mała niespodzianka. Zapraszamy z odpowiedziami, które również możecie przesyłać  na adres ewelina.rybnicka@zsp-cerekwica.pl lub agata.kowalczuk@zsp-cerekwica.pl.

      Zagadkowy Spacer Przyrodniczy - mapka

      Spacer rozpoczyna się przy paczkomatach InPost do ulicy Żwirowej, następnie ulicą Przecławską i powrót ulicą Szamotulską. (mapka w linku powyżej) Na spacer warto zabrać ze sobą kartkę i długopis oraz dobry humor.  Pamiętajcie również o zasadach bezpieczeństwa, rodziców bardzo prosimy o towarzyszenie najmłodszym uczestnikom.
      Powodzenia ;-)

     • Przybrodzka 1 na Facebooku

     • Cieszymy się, że strona www.zsp-cerekwica.pl cieszy się dużą popularnością. Jednocześnie informujemy, że od niedawna CZEKAMY NA WAS również TUTAJ Zapraszamy!

     • Światowy Dzień Książki tuż, tuż!

     • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jak najlepiej świętować? Oczywiście czytając! A tak się dobrze składa, że dzięki Radzie Rodziców w naszej bibliotece szkolnej nowości cała moc. Dla każdego coś dobrego! 26 nowych tytułów z serii "Czytam sobie", książki o Duni, ostatni tom "Dziennika Cwaniaczka" i zupełnie nowa seria "Moje życie jako...", porównywana z perypetiami  Grega Heffleya! Gdybyście chcieli się poczuć jako youtuber albo... książka to na początek polecamy wyprawę do biblioteki. Najbliższa okazja jutro (22.04) w godzinach 12-15. Zapraszamy!

      P.S. Oczywiście przy zachowaniu wytycznych sanitarnych.

       

     • Dzień w gospodarstwie - Przedszkole w Mrowinie zaprasza na film...

     • W tym tygodniu dzieci z naszego przedszkola poznają z czym wiąże się życie na wsi. Temat "Dzień w gospodarstwie" aż prosił się o wycieczkę, która niestety aktualnie musiałaby zostać odłożona na bliżej nieokreśloną przyszłość.

      My mówimy "STOP!"  Takie wydarzenie nie może Was ominąć!

      W związku z tym postanowiliśmy zaprosić wszystkie Dzieci, na wirtualną wycieczkę do pobliskiej Przybrody. Znajduje się tam Rolniczo - Sadownicze Gospodarstwo Doświadczalne, które było uprzejme przyjąć nas do siebie. Otwierając przed nami swoje bramy i przeprowadzając przez coraz ciekawsze obszary swojego gospodarstwa, umożliwiło nam poznanie zwierząt, które hodują, maszyn jakie stosują w codziennej pracy na polu, owoców, które rosną w ich sadzie a także nowoczesnych technologii, które pomagają dbać o środowisko.

      Dziękujemy Władzom RSGD Przybroda i Panu Marcinowi za to wspaniałe doświadczenie!

     • Nie samą stroną główną żyje ZSP CEREKWICA...

     • Zachęcamy do odwiedzania poszczególnych zakładek strony zsp-cerekwica.pl. W strefie szkolnej ruszyła właśnie miejscówka Młodych Ekologów W zakładce Konkursy szkolne postaramy się umieszczać informacje o bieżących projektach, które mogłyby zginąć w gąszczu ogłoszeń na Librusie (zwłaszcza jeśli dopadnie się tam pani Mariola..). Koniecznie zajrzyjcie też do Biblioteki Znajdziecie tam całą masę nowości! Trochę gorzej ma się sprawa z zakładkami klas (1-3) i (4-8), bo dzieje się tyle, że nie nadążamy za aktualizacją, a poza tym trochę lubimy reklamować się na stronie głównej... 

      Za to PRZEDSZKOLE uaktualnia zakładki poszczególnych grup na bieżąco. Ale cóż się dziwić, skoro mowa o PszczółkachMrówkach i innych pracowitych owadach. Brawo Wy!

       

      Zdjęcie wykonane przez Zosię (z kl. 8) niech przypomina, że mamy piękną wiosnę i do 25 kwietnia można przygotowywać prace w konkursie My English Picture Dictionary-Spring Is Here. Wiecie już gdzie szukać szczegółów, prawda?

     • Odświeżamy przedszkole...

     • Korzystając z okazji, którą przyniosła nam obecna sytuacja, zdecydowaliśmy się na odświeżenie przedszkola w stołówce i głównym wejściu. W ten sposób powstała możliwość umieszczenia rysunków nowych postaci w tych pomieszczeniach. Chcielibyśmy przestrzeń wejścia do przedszkola oddać rodzicom a stołówkę naszym dzieciom. Na prace małych artystów i dużych projektantów czekamy do 20 kwietnia!

     • WEEKEND POD ZNAKIEM WIOSNY czas zacząć!

     • Kochani! Niektórzy nadal czekają na prawdziwą wiosnę, dlatego z Przybrodzkiej 1 postanowiliśmy wysłać szkolną ekspedycję poszukiwawczą. Z pomocą przyszedł nam mistrz Jan Brzechwa! Posłuchajcie i zobaczcie z jakim skutkiem, a potem sami wybierzcie się na wiosenny spacer. Już czas!

      P.S. A jeśli uda się Wam znaleźć jakieś oznaki najpiękniejszej pory roku dajcie znać na adres: mariola.sudolszczepaniak@zsp-cerekwica.pl

      Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna. Kret skrzywił się ponuro: „Przyjedzie pewnie furą”.

      Jeż się najeżył srodze: „Raczej na hulajnodze”. Wąż syknął: „Ja nie wierzę. Przyjedzie na rowerze”. (...)

       A wiosna przyszło pieszo . Już kwiaty z nią się śpieszą, Już trawy przed nią rosną I szumią: „Witaj wiosno!”.

       

     • AKTYWNI MY! Która klasa sięgnie po tytuł?

     • Kochani! Aktywnie spędzacie przerwę świąteczną. Brawa! Tak trzymać! Napływa do nas coraz więcej relacji z wypraw i zabaw na świeżym powietrzu. Na zdjęciach jesteście Wy, czasem Wasi rodzice i rodzeństwo, niekiedy Wasi pupile (zwłaszcza cudowne psiaki, z którymi spacerujecie), trasy, które danego dnia pokonaliście oraz piękna przyroda budząca się pięknie do życia. Bohaterem zdjęć bywa także... szkoła! Tak, tak, zdarza się Wam na Przybrodzką 1 zaglądać: podczas spaceru, wycieczki rowerowej albo żeby umieścić nakrętki w naszym serduszku. Dziękujemy!

      Na ten moment rzecz się ma następująco: z klas 1b, 6a, 6b i 7 w naszym wyzwaniu bierze udział tyle samo uczestników! Tuż za nimi są 5 i 3a, 2a i 2b. Nieśmiało dołączają uczniowie z pozostałych klas. Kto ma jeszcze ochotę na nasze wyzwanie? Zapraszamy!

      P.S. Ręce na kierownicy również rekomendujemy TRZYMAĆ...

    • Ważna data: 2 kwietnia
     • Ważna data: 2 kwietnia

     • 2 kwietnia to dzień ze wszech miar wyjątkowy. W tym roku pewnie większość z nas żyje już Świętami Wielkanocnymi, ale warto chociaż przez chwilę zatrzymać się przy tej dacie także z innych powodów. Od 1967 roku właśnie 2 kwietnia obchodzimy Dzień Książki dla Dzieci, ustanowiony na pamiątkę rocznicy urodzin słynnego Hansa Christiana Andersena. Jak ważna jest literatura w życiu młodego człowieka nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego w tym miejscu chcemy bardzo serdecznie podziękować Radzie Rodziców, która od lat regularnie wspiera szkolną bibliotekę (kiedyś w Mrowinie, teraz w Cerekwicy).  Bez Waszej pomocy nasza misja zarażania czytaniem byłaby o wiele mniej skuteczna!

      Drugie obchodzone dziś święto, czyli Dzień Świadomości Autyzmu, ma nieco krótszy rodowód, bo zostało ustanowione w 2007 roku, a jego celem jest zwrócenie naszej uwagi na żyjące obok osoby autystyczne. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia to zaburzenie rozwoju występuje u 1 na 100 dzieci w Europie. Może przybierać różne formy i dlatego czasem jest trudne do diagnozy. Wśród najczęstszych objawów wyróżnia się trudności w realcjach z innymi ludźmi, problemy z komunikacją oraz powtarzalne, stereotypowe zachowania. Z pomocą w zrozumieniu autystycznych kolegów mogą przyjść m.in. ... książki. Warto czytać!

     • A tymczasem w Cerekwicy...

     • Kilka dni temu wokół szkoły pojawiły się rysunki i wzruszające napisy kierowane pod adresem naszej placówki. Dziś w odpowiedzi na tamte miłe słowa sprawy w swoje ręce wzięli nauczyciele. Pod dowództwem Pani Iwonki malowali, przyklejali, co im w duszy gra...

      Kochani Uczniowie, szkoła naprawdę tęskni za Waszym śmiechem! Tęsknimy i my!  Ekipa z Przybrodzkiej 1.

     • Pomóż Pani Dyrektor zaprzyjaźnić się z rowerem!

     • Drodzy Uczniowie i....Przedszkolaki też!!!
      dla Was mam CHALLENGE, dla siebie WYZWANIE. Posłuchajcie...

      Od pewnego czasu widuję Was na rowerach, rolkach, hulajnogach, spacerach. Nawet już trochę zazdroszczę, ale nijak sama nie mogę się zmobilizować, żeby auto zamienić na rower. Wymyśliłam system motywacyjny, potrzebuję jednak Waszej pomocy. Stąd od 1 do 7 kwietnia czekam na zdjęcia, relacje, informacje, jak aktywnie spędzacie czas na świeżym powietrzu.

      ZASADY:

      1) Jeśli otrzymam 10 informacji zwrotnych to na jeden dzień zamienię auto na rower w drodze do pracy, jeśli 20-to dwa razy, itd.
      2) Jest Was ponad 300, jeśli wszyscy przyślecie zdjęcia, to będę musiała 30 razy pokonać rowerem wspomnianą trasę, a to oznacza, że odzwyczaję się od auta na poważnie.
      3) Jeśli otrzymam ponad 50 odpowiedzi zaangażuję w wyzwanie Pana Dyrektora
      4) Na koniec podliczę, która klasa przysłała najwięcej zdjęć i ta klasa otrzyma tytuł AKTYWNEJ KLASY, a Wychowawca otrzyma... wyzwanie.

      UWAGA! Podejmując jakąkolwiek aktywność pamiętamy o BEZPIECZEŃSTWIE!!!

      Zdjęcia wysyłajcie na moją skrzynkę mariola.sudolszczepaniak@zsp-cerekwica.pl.

      Jeśli uda się Wam zaangażować Rodziców, to system motywowania będzie jeszcze bardziej skuteczny. Przecież skoro inni dorośli mogą, mogę i ja!

      Pozdrawiam świątecznie, pani Mariola

     • Świąteczna Zbiórka Żywności

     • Szanowni Państwo,

      za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra, za bezinteresowną pomoc i życzliwość. Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie Naszej Świątecznej Zbiórki Żywności.