Nabór dla szkół Powiatu Poznańskiego i miasta Poznania będzie:

• wspólny elektroniczny
          • wymagał będzie aplikowania elektronicznego z podpisem profilem zaufanym
          • kandydaci będą mogli wybierać maksymalnie 8 szkół (miało być: 4 szkół)
          • system ma umożliwiać wybór 4 szkół z powiatu i 4 szkół z miasta Poznania
          • w każdej szkole kandydat będzie mógł wybrać nieograniczoną liczbę oddziałów
          • nabór według harmonogramu ogłoszonego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty z uwzględnieniem naboru uzupełniającego ma się zakończyć 11.08.2023, czyli w stosunku do roku ubiegłego 2 tygodnie wcześniej.

Przelicznik punktów

O przyjęciu lub nieprzyjęciu do wymarzonej szkoły decydują punkty, które uczeń może zdobyć w postępowaniu rekrutacyjnym. Szkoły nie publikują progów punktowych, ale kwalifikują do przyjęcia uczniów, którzy zdobyli ich najwięcej. Przed wyborem placówki warto więc sprawdzić, jak w przeszłości kształtowały się te wielkości i ile punktów trzeba było zdobyć, aby zostać przyjętym do szkoły.

Ważne: Są to informacje jedynie poglądowe, a uczniowie powinni pamiętać, że rekrutacja do szkół średnich w 2023 r. będzie odbywała się z kolejnego podwójnego rocznika, więc walka o miejsca w najlepszych szkołach będzie zacięta.

O tym, ile punktów można zdobyć za dodatkowe aktywności, decyduje rozporządzenie.

W sumie w postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać 200 pkt. Za świadectwo maksymalnie można ich zdobyć 100. Przelicznik ocen i aktywności wygląda następująco:

• ocena z języka polskiego – maksymalnie 18 pkt (18 pkt za ocenę celującą, 17 pkt za ocenę bardzo dobrą, 14 pkt za ocenę dobrą, 8 pkt za ocenę dostateczną i 2 pkt za ocenę dopuszczającą),
          • ocena z matematyki – maksymalnie 18 pkt (18 pkt za ocenę celującą, 17 pkt za ocenę bardzo dobrą, 14 pkt za ocenę dobrą, 8 pkt za ocenę dostateczną i 2 pkt za ocenę dopuszczającą),
          • ocena z I wybranego przedmiotu – maksymalnie 18 pkt (18 pkt za ocenę celującą, 17 pkt za ocenę bardzo dobrą, 14 pkt za ocenę dobrą, 8 pkt za ocenę dostateczną i 2 pkt za ocenę dopuszczającą),
          • ocena z II wybranego przedmiotu – maksymalnie 18 pkt (18 pkt za ocenę celującą, 17 pkt za ocenę bardzo dobrą, 14 pkt za ocenę dobrą, 8 pkt za ocenę dostateczną i 2 pkt za ocenę dopuszczającą),
          • szczególne osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych – 18 pkt,
          • świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem – 7 pkt,
          • wolontariat – 3 pkt.

Za wynik z egzaminu również można uzyskać 100 pkt:

Wynik z języka polskiego i matematyki przelicza się jako: wynik × 0,35 a z języka angielskiego jako wynik × 0,3.